Prešovskí letci si pripomenuli Deň obetí Dukly
Príslušníci vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove si v piatok 9. októbra 2015 pripomenuli obete Dukly.
Dátum 6. október je jedným z pamätných dní Slovenskej republiky. Boje na severovýchode Slovenska v septembri a októbri 1944 boli pre vojakov českého a slovenského národa, obzvlášť príslušníkov 1. Československého armádneho zboru, dôležitou métou. Trvalo ešte veľa mesiacov, kým oslobodzujúce jednotky postúpili na jar 1945 k historicky známemu trojuholníku Slovenského národného povstania Banská Bystrica – Zvolen – Brezno alebo hlavnému mestu Slovenska – Bratislava.
Vojaci 1. Československého armádneho zboru pod vedením veliteľa armádneho generála Ludvíka Svobodu pred 71 rokmi, postupovali cez Dukliansky priesmyk. Museli zdolávať zamínované priestory v náročnom teréne Karpát, museli dobýjať nepriateľskú obranu, kým sa priblížili k hranici. Každý z týchto vojakov mal k svojmu domovu osobitný vzťah. Všetci však cítili, že je to jedna vlasť, jeden domov a zároveň si uvedomovali silu nepriateľskej línie a aj to, že tých niekoľko kilometrov neprejdú všetci. Mnohí z nich sú spoločne pochovaní na predhorí Karpát na poľskom území v Nowosielcach, Zarszyne či v neďalekom mestečku Dukla.
Pri príležitosti Dňa obetí Dukly si 27 príslušníkov vrtuľníkového krídla prevzalo z rúk zástupcu veliteľa, podplukovníka Petra Fabišíka, medaily náčelníka generálneho štábu I.,II. a III. stupňa. Piatkový nástup ukončili prešovskí letci slávnostným pochodom.
V Karpatsko-duklianskej operácii, ktorá súvisela s národným povstaním Slovákov a ktorá trvala do 27. októbra 1944, zahynulo viac ako 22 tisíc vojakov – Slovákov, Čechov, Sovietov aj príslušníkov iných národností. Ranených bolo 88 tisíc vojakov. Celkové straty sa odhadujú na 50 až 70 tisíc mužov. Hrdinovia 2. svetovej vojny zostanú navždy v našej pamäti.